Wykorzystanie myślenia wizualnego w pracy i biznesie

 Myślenie wizualne to przede wszystkim wsparcie słów prostą grafiką, do której można się odwołać. Tworzenie efektywnego przekazu, za pomocą obrazów i haseł (nie tylko rysunków) może być nie tylko miłą odmianą, ale i skutecznym narzędziem wykorzystywanym w pracy do osiągania celów. 

opis zdjęcia: na rysunku przedstawiono diwe półkule mózgu, z czego jedna jest kolorowa - jest to metafora wykorzystania myślenia wizualnego.

  

Rysunek obecnie przeżywa renesans, jesteśmy bardziej zainteresowani, gdy ktoś na żywo narysuje coś o czym mówi lub pokaże gotową grafikę. Myślenie wizualne jest wszechobecne w naszym życiu, przykład: instrukcja IKEA czy instrukcja na paczce budyniu. 

W tym wpisie dowiesz się jak zacząć przygodę z myśleniem wizualnym, jakich umiejętności i narzędzi potrzebujesz oraz jaki jest podział myślenia wizualnego. Jeśli interesuje Cię praca z Flip-chartem koniecznie przeczytaj mój wpis poświęcony tej tematyce: 

https://www.happinessmanager.online/2019/04/naucz-sie-wykorzystywac-flip-chart.html

 
opis zdjęcia: tekst: Wizualizacja jako narzędzie wspierające


Podział myślenia wizualnego ze względu na zastosowanie: 

Poniżej: graficzne przedstawienie podziału myślenia wizualnego (sketchnoting)
opis zdjęcia: rysunek przedstawia podział myślenia wizualnego, elementen graficznym są puzle, każdy element przedstawia rodzaje MW. podpisano Labelu
 1.  Sketchnoting - to notatki graficzna na własny użytek, na małym formacie, zazwyczaj na jednej kartce w notesie zapisujemy to co mówi prelegent/wykładowca.  Przydatne do zapisywania pomysłów, wiadomości, informacji czy przemyśleń. Notować można wszystko.    
 2. Graphic Recording - to wizualna transkrypcja tego co zostało powiedziane na konferencji/spotkaniu. Zwykle na dużym formacie. Graphic Recorder jest to osoba, która stoi z przodu sali i rysuje na przygotowanej wcześniej prezentacji (płótnie) może być to również sam prelegent (graphic facilitation)- szuka kluczowych słów, informacji i koduje je za pomocą prostej grafiki i obrazów, haseł, metafor. Z tego powstaje wizualizacja przebiegu całej konferencji. Przekaz jest dla słuchaczy, dlatego grafika i symbole muszą być zrozumiałe dla wszystkich
 3. Whiteboard animation - tzw. „filmy z rysującą ręką”, to nic innego jak nagranie ręki rysującej coś, co mówi prelegent/narrator. Przykład mojego pierwszego filmiku: tutajPoniżej: notatka graficzna sporządzana "na żywo" podczas spotkania (graphic facilitation)

opis zdjęcia: widoczny flipchart z napisem w centralnej części: Narzędzia animatora


Poniżej: notatka graficzna przedstawiająca plan szkolenia (przygotowana wcześniej i wykorzystana dopiero na szkoleniu). 

Jak komunikować się rysunkiem?

Nie trzeba mieć talentu plastycznego, wystarczy przerysowywać rysunki i grafiki, np. z Pinteresta, jest tam mnóstwo darmowych grafik, a ćwiczenie czyni mistrza. Po kilku próbach jesteśmy w stanie sami narysować ramkę na tekst, postacie itd. Ręka zapamięta nasz ruch. 

opis zdjęcia: tekst: 6 zasad tworzenia notatki graficznej

Co może narysować trener (praktyki biznesowe): wymyślamy hasła i grafiki do nich, szkolenie z flipchartem- musimy wiedzieć co chcemy tam narysować, albo przygotujmy szablony, które uzupełnimy. Na początku bardzo pomaga własny BANK IKON – tzw. „twórcza kradzież”. Szukamy inspiracji w różnych mediach. Gdy prowadzimy szkolenie z jednego tematu bank ikon nam się powiększa.

Jakie są potrzebne narzędzia do MW?

Narzędzia są ważne z dwóch powodów: po pierwsze jeśli są fajne mamy frajdę, po drugie jeśli są dobrej jakości jest łatwiej, np. nie zrobi mazów/kleksów itd., ale bez przesady można zacząć zwykłymi flamastrami, cienkopisami i markerami- zależy na czym chcemy rysować.


Potrzebujemy:

 • Zaplecza markerów: warto mieć swoje własne. Różne typy: do zewnętrznych linii, szybkoschnące czarne, do uzupełniania: kolorowe i różne końcówki i grubości (pędzelkowe też).
 • Pastele kolorowe, które służą do zakolorowania większych powierzchni. Używane też jako tło (dobrze się po tym pisze).
 • Bloki/notatniki (mogą być ze sklepów plastycznych, ale nie jest to konieczne).
 • Cienkopisy. 

Zapisy graficzne uatrakcyjniają konferencje i spotkania, a sam graphic recording robi efekt wow (koszt takiej usługi to średnio 2-3 tys. za dzień).

opis zdjęcia: tekst ułożony jak komiks odpowiadający na pytanie dlaczego warto rysować

Myślenie wizualne w biznesie.

Za pomocą notatek graficznych można zapisywać procesy/projekty/pomysły. Możemy używać tego narzędzia jako dodatek do spotkań czy konferencji. 
Świetnie sprawdza się też jako alternatywa (zamiennik) do zdjęć lub, jak poniżej, do ilustrowania oferty:


Grafika pomaga wizualnie komunikować idee, tak aby inni ludzie mogli dostrzec to co jest naprawdę ważne i  zapamiętać to na dłużej. Rysunki pomagają upraszczać złożone treści. Uatrakcyjniony przekaz rysunkami i grafikami podczas konferencji i spotkań jest nie tylko modny, ale i skuteczny.

Powodzenia!

Więcej inspiracji znajdziesz na stronie LABELU.

A jeśli chcesz mieć takie notatki na swojej konferencji, albo chcesz żebym pokazała Ci jak możesz używać obrazów do budowania skutecznej komunikacji koniecznie przejdź do zakładki kontakt

 

Komentarze

 1. Bardzo dziękuje. Dużo przydatnych informacj - chętnie wykorzystam przy włssnym szkoleniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam się na przyszłość, wkrótce napiszę jak wykorzystywać flipchart i grafikę do prezentowania danych.

   Usuń

Prześlij komentarz

POPULARNE