#5 Dostępność - planowanie dostępnej podróży po Polsce i Europie


okładka kolejego numeru DOSTĘPNOŚĆ. w centarnej części jest zdjęcie przedsatwające dwie osoby na wózku inwalidzkim będące na wzgórzu.


W tym numerze o planowaniu podróży i inspiracjach na wyjazdy polskie i zagraniczne. 

#DOSTĘPNOŚĆ to cykl artykułów na temat dostępności przestrzennej, komunikacyjnej i informacyjnej dla osób z różnym stopniem sprawności, tak aby wszystkim żyło/pracowało i podróżowało się lepiej, wygodniej - po prostu szczęśliwiej.

Miłej lektury :)

Plik pdf. kolejnego numeru, z warstwą do czytania, znajduje się pod tym linkiem

----

Treść artykułu bez obrazów dostępna poniżej:

AUTORKA: A.BILNICKA

Planowanie podróży to wyzwanie, a co jeśli musimy wziąć pod uwagę jeszcze dostępność transportu czy obiektów noclegowych w dotarciu do celu? To utrudnia sprawę, ale nie dajmy się zdemotywować. Podróże stają się coraz łatwiejsze do zaplanowania i zrealizowania, czemu nie mielibyśmy korzystać z dobrodziejstw techniki czy internetu w realizacji swoich wakacyjnych planów.

Planowanie podróży:

1. Dobrze zaplanuj swoją podróż i przed przyjazdem zapoznaj się z lokalnym systemem transportu - sprawdzisz to przez internet lub kontaktując się indywidualnie z przewoźnikami lokalnymi.

Jeżeli lecisz samolotem i potrzebujesz asysty, koniecznie wcześniej poinformuj o tym linie lotnicze (zwykle trzeba to zrobić najpóźniej 48 godzin przed odlotem). Sprawdź też, czy środki transportu na i z lotniska, są dostosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnością ruchową.

W jaki sposób zgłosić chęć podróży?

PKP Intercity, możemy zgłosić potrzebę wsparcia w dostaniu się na peron i do/z pociągu poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie PKP lub dzwoniąc pod nr tel. 42 205 45 31 , nr: 703 200 200 (Infolinia dla abonentów krajowych sieci stacjonarnych i komórkowych).

2. Znajdź dostosowany hotel/hostel.

Sprawdzisz to przez np. wyszukiwarkę hoteli, jedna z nich to momondo.pl, posiada filtry, umożliwiające wybranie interesujących Cię udogodnień, takich jak „winda”, czy „dostęp dla niepełnosprawnych”. Inna to bardzo popularny booking.com jest tam opcja kontaktu z hotelem, gdzie można dopytać o szczegóły, ustalić transport z dworca/lotniska do miejsca noclegu itd. Ciekawa pozycja na liście wyszukiwarek noclegów to również noclegibezbarier.pl - wyszukuje noclegi w Polsce.

3. Warto na początek planować bliższe podróże, a w miarę zdobywania doświadczenia zwiększać odległość wyjazdów.

4. Wykup ubezpieczenie turystyczne. Przy wyjazdach zagranicznych pamiętaj o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZz niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie podróży po Europie
Przykład podróży zagranicznej: Włochy - Rzym.


W październiku 2019 r. odwiedziłam Rzym, podróż planowałam przez 1,5 miesiąca, nie korzystałam z biura podróży. W tym czasie wybrałam miejsce noclegu, zaplanowałam jak dojedziemy (podróż dla 2 osób) do centrum, co zwiedzimy oraz kupiłam bilety lotnicze i bilety wstępu do najważniejszych atrakcji miasta (Koloseum, Forum Romanum).To był urlop, ale już w 2-gim dniu zaczęłam dokumentować bariery i usprawnienia na jakie mogłyby napotkać osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Efekty tych obserwacji przedstawiam wam poniżej:

1. Loty - są dwa lotniska w Rzymie: Rzym-Fiumicino oraz Rzym-Ciampino. To drugie obsługuje tanie linie lotnicze, np. Ryanair, który lata z Krakowa. Bilety są tanie nawet od 120 zł, ale coś kosztem czegoś... aby dostać się do centrum trzeba kupić bilet na autobus np. Terravision za 5 €, autokar nie ma żadnych dostosowań i tu zaczynają się bariery, których w Rzymie nie brakuje. Warto rozważyć opcję lotu do Rzym-Fiumicino bilety są droższe, ale zlotniska jeździ również pociąg, który jest bezpośrednio skomunikowany z Roma Termini (Dworzec Główny w Rzymie), koszt to 14,00€ w jedną stronę.

2. Nocleg - tu wybór jest spory, większość hoteli będzie dostosowana, ale warto to sprawdzić przed rezerwacją - szczególnie dopytajcie o dostosowanie łazienki! Hostele itd. usytuowane będą najczęściej w kamienicach, z wąskimi klatkami schodowymi, z małymi łazienkami, niestety tańsze opcje noclegu nie zapewniają udogodnień.

3. Transport lokalny - metro, miejskie autobusy i tramwaje. Wybór spory, autobusem dojedziemy w każdy zakątek miasta lecz nie spotkałam żadnego, który byłby dostosowany, zostaje tramwaj, który takie wymogi spełnia. Metro też będzie dobre, najważniejsze stacje są również dostosowane, mają albo windy albo platformy przyschodowe. Włosi najchętniej komunikują się w swoim języku, więc warto zabrać ze sobą słownik polsko-włoski.

4. Otoczenie - większość chodników ma obniżoną rampę krawężnikową, ale zdarzają się i takie, które są wysokie i nijak ominąć taką przeszkodę. Wszędzie jest dużo schodów, schodków, schodeczków, nadaje to miastu uroku, ale jeśli mamy trudności z poruszaniem się lub jeździmy na wózku potrafi być to irytujące. Omijanie schodów to nie jedyny problem, kolejny to wąskie drzwi szczególnie w lokalnych knajpkach i restauracjach, możemy jednak poprosić o otwarcie drugich "skrzydeł drzwi" i tak sobie radzić.

5. Atrakcje turystyczne - główne atrakcje turystyczne, np. Forum Romanum czy Koloseum są dostosowane w zakresie poruszania się po obiektach. Znajdziemy również mapę, na której są oznaczone wejścia dla osób z niepełnosprawnościami. Bilety najlepiej kupić przez internet przed wyjazdem, jeśli nie ma już dostępnych na stronie internetowej Muzeów, warto wykupić je na innych portalach turystycznych, np. www.getyourguide.pl najtaniej nie jest, ale sprawdzone i działa :) Warto korzystać z promocji i wyprzedaży biletów. Wiele muzeów ma również swoje ustalone dni, w których wejście jest za darmo. Warto o tym więcej poczytać: https://www.il-colosseo.it/pl/roma-gratis.php

Poniżej kilka pomysłów na wyjazd w Polsce:

1) Obóz treningowy Boccia w Wielspin Wagrowiec - osrodek.wielspin.pl Dobrze przystosowany Ośrodek dla osób poruszających się na wózku (w ofercie znajdziemy turnusy usprawniająco-rekreacyjne dla dzieci).


2) Centrum Rehabilitacyjno - Wypoczynkowe Complex w Mąkoszynie - Założycielem Centrum jest osoba z niepełnosprawnością, obiekt jest w pełni przystosowany do osób poruszających się na wózkach, ponad to jest kameralny i posiada wykwalifikowaną kadrę. strona www: crw-complex.pl


3) Hotel Zorza w Kołobrzegu dostępny dla osób poruszających się na wózku :) Więcej informacji i zdjęć na stronie: www.wakacjenawozku.pl/miejsce/hotel-zorza-kolobrzeg/


4) Polskie Morze! O dostępnych kąpieliskach więcej: https://kapieliskagdansk.pl/wp-content/uploads/2019/08/Publikacja-pdf.pdf


 Życzę udanych i dostępnych podróży! 

 Aneta :) 
Komentarze

POPULARNE