Jak efektywnie pracować z domu

Stan wyjątkowy zawładnął naszym życiem, nie tylko prywatnym, ale może przede wszystkim zawodowym. Obecnie z powodu koronawirusa wiele firm i instytucji wysłało swoich pracowników na tzw. pracę zdalną, pracę z domu.


Jak przetrwać ten czas, nie zdziczeć i przełamać znane powiedzenie: "im mniej zrobisz, tym mniej spier******"?

< < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < < <   > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > >


1. Dbaj o swoją motywację do pracy - wyznaczaj sobie realne cele i zadania do zrobienia w ciągu dnia, gimnastykuj się, rób przerwy i nagradzaj się za zrealizowanie zadań. W obecnej sytuacji potrzebna będzie kreatywność, ale kiedy jak nie teraz...?

2. Przygotuj swoje miejsce pracy - wszystko pod ręką, napoje i zdrowe przekąski, w miarę możliwości oddziel miejsce pracy od reszty domu/mieszkania. Dobrze się pracuje wśród roślin, w ogóle ładnej i zielonej przestrzeni. Nie mówię od razu o wieszaniu bambusowych fletów, które maja wzmocnić nasza koncentrację, ale taka paprotka w pobliżu, nie zaszkodzi.


3. Nie pracuj z łóżka ani w piżamie - wstawaj o tej samej porze jakbyś miał/miała iść do biura, praca z wygodnego łóżka w pozycji leżącej może spowodować, że po kilku dniach będzie Ci trudno zasnąć, bo podświadomie łóżko będzie kojarzyło Ci się z pracą i będą zwyczajnie boleć Cie plecy.4. Wyznaczaj godzinę początku i końca pracy - co za dużo to niezdrowo.


5. Planuj pracę - wyznaczaj priorytety, pracuj nad jedną rzeczą na raz. Wielozadaniowość nie istnieje, to tylko przełączanie uwagi z jednej rzeczy na druga w "mgnieniu oka". Więcej o zarządzaniu przeczytasz we wpisie zarządzanie sobą w czasie.6. Wyeliminuj rozpraszacze (telewizor, social media itd.)

7. Raportujmy prace na bieżąco, to pozwoli uniknąć odpamietywania zadań z całego tygodnia, w piątek są ważniejsze sprawy do zrobienia...

Na nadchodzące dni życzę dużo wytrwałości i pogody ducha! Przyda się nam wszystkim. Jeszcze będzie normalnie.

Komentarze

POPULARNE