Nowe technologie w turystyce


Poniżej najnowsze i najświeższe trendy technologiczne w turystyce i podróżach, wraz z trendami technologicznymi, które są odpowiedzią na zmianę zachowań konsumentów spowodowaną wirusem COVID.

Przed omówieniem trendów technologicznych w branży turystycznej, zacznijmy od tego, że  ilekroć musimy przenieść się z jednego miejsca do drugiego, pierwszą rzeczą, którą robimy, jest wyjęcie telefonów komórkowych i rozpoczęcie przewijania najlepszych dostępnych dla nas opcji. Od bezpośrednich rezerwacji linii lotniczych po bezproblemowe zakwaterowanie, zwykle korzystamy z najnowszych innowacji, aplikacji czy alternatywnych metod płatności, prawda?

Spójrzmy jednak jeszcze bardziej w przyszłość i przyjrzyjmy się najnowszym trendom technologicznym w branży turystycznej. 

1. Wyszukiwanie głosowe i sterowanie głosem

Smartfony, inteligentne głośniki i asystenci AI wszyscy pomogli zwiększyć znaczenie wyszukiwania głosowego, jeśli chodzi o trendy technologiczne w branży turystycznej. W szczególności coraz większa liczba klientów korzystających z usług turystycznych wykorzystuje wyszukiwanie głosowe do wyszukiwania i rezerwowania biletów lotniczych, pokoi hotelowych i wrażeń z podróży.

telefon

Dlatego też niezwykle istotne jest zaprojektowanie strony internetowej z uwzględnieniem wyszukiwania głosowego, aby można było wykorzystać ten trend.

Ponadto, sterowanie głosem odgrywa coraz większą rolę także w rzeczywistych doświadczeniach z podróży. W pokojach hotelowych urządzenia sterowane głosem mogą być wykorzystywane do sterowania oświetleniem i ogrzewaniem w pokojach lub do uzyskiwania informacji turystycznych bez konieczności rozmawiania z pracownikiem np. hotelu. Prawdopodobnie będzie się to rozszerzać także na inne obszary branży turystycznej.


2. Roboty

Technologia robotów jest jedną z najbardziej ekscytujących form technologii podróżowania i stale się doskonali. W hotelach, na przykład, roboty zostały wykorzystane w roli konsjerża, pomagając w powitaniu gości po przyjeździe i udzielając informacji. Niektóre hotele jeszcze bardziej rozszerzyły ich zastosowanie, angażując je do sprzątania i obsługi bagażu.

Najbardziej zaawansowane przykłady robotyzacji można znaleźć w Azji. W sieci hoteli Hen-na, zlokalizowanych w 10 największych miastach Japonii m.in. w Tokio i Osace, klienci obsługiwani są wyłącznie przez roboty, które meldują gości, przenoszą walizki, a także zarządzają przechowywaniem bagażu i skrytkami. Są zaprogramowane do bycia maksymalnie uprzejmymi dla gości hotelowych. 

W restauracjach roboty mogą potencjalnie pełnić rolę w przygotowywaniu i podawaniu posiłków. Na lotniskach mogą być wykorzystywane do wykrywania ukrytej broni, a niektórzy producenci wykorzystują robotykę do tworzenia walizek bagażowych, które inteligentnie podążają za użytkownikiem. Co więcej, biura podróży wykorzystują roboty do wstępnej kontroli bezpieczeństwa, dzięki czemu czas oczekiwania jest bardziej produktywny dla klientów.

Podobnie jak w przypadku wielu innych trendów technologicznych w branży turystycznej, zastosowania robotów w rzeczywistości wzrosły w odpowiedzi na COVID, zwłaszcza że mają one potencjał zmniejszenia kontaktu człowieka z człowiekiem. 


3. Płatności zbliżeniowe

Kolejną ważną formą technologii turystycznej jest możliwość przyjmowania płatności zbliżeniowych. Pozwoli to firmom turystycznym na znacznie szybsze przetwarzanie płatności, w tym w sytuacjach, gdy klienci nie mają dostępu do gotówki lub ich karty kredytowej lub debetowej. Może to również poprawić doświadczenie klienta, ponieważ jest to oszczędność czasu.

telefon i karta płatnicza

Dostępność płatności zbliżeniowych zaczęła się jako wygoda, ale w następstwie pandemii koronawirusa stała się kluczowym elementem marketingu turystycznego. W związku z tym, że turyści są poirytowani rozprzestrzenianiem się wirusa, wielu z nich niechętnie posługuje się gotówką. 


4. Wirtualna rzeczywistość (VR)

Wirtualna rzeczywistość to technologia, która pojawiła się w wielu różnych sektorach, ale jej rola w branży turystycznej jest szczególnie istotna. W końcu daje ona podróżnym możliwość poznania odległych miejsc w zaciszu własnego domu i może zadecydować o tym, czy ostatecznie dokonają oni rezerwacji.

gogle do wirtualnej rzeczywistości

Korzystając z wycieczek VR, klienci mogą doświadczyć wszystkiego, od wirtualnych wycieczek po hotelach i restauracjach, po zabytki, parki narodowe, a nawet konkretne działania. Interaktywność i immersja mogą również pomóc w zapewnieniu przewagi konkurencyjnej nad rywalami, którzy jeszcze nie wykorzystują tego rodzaju trendów technologicznych. Większość wycieczek VR lub 360 jest obecnie kompatybilna z głównymi przeglądarkami internetowymi i może pomóc tym, którzy niechętnie podróżują z powodu COVID, zobaczyć korzyści bardziej wyraźnie. Przykład z Polski:  https://www.szczecin360.com/   


5. Internet rzeczy (IoT)

Jednym z najbardziej ekscytujących pojawiających się trendów w technologii podróżowania jest Internet rzeczy (IoT), który obejmuje oparte na Internecie połączenia między urządzeniami codziennego użytku, umożliwiając im zarówno wysyłanie, jak i odbieranie danych. Już teraz widzimy przykłady jego roli w branży turystycznej i podróżniczej, a to będzie tylko rosło.

Na przykład, technologia IoT może być stosowana w pokojach hotelowych, aby zapewnić klientom urządzenie, które łączy się ze wszystkim, od świateł, po grzejniki i klimatyzację, umożliwiając kontrolę z jednego miejsca. Tymczasem na lotniskach można zainstalować w walizki bagażowe czujniki, które będą informować pasażerów, gdy będą przechodzić obok nich.


6. Technologia rozpoznawania

Wreszcie, technologia rozpoznawania jest szczególnie interesująca na tej liście kluczowych trendów technologicznych, ze względu na jej potencjał w zakresie usuwania tarć przy zakupach i uczynienia interakcji bezproblemowymi. Sama technologia obejmuje rozpoznawanie odcisków palców, rozpoznawanie twarzy, skanowanie siatkówki i różne inne identyfikatory biometryczne.

Taka technologia jest już wykorzystywana w niektórych hotelach, aby umożliwić dostęp do pokoi za pomocą odcisków palców lub umożliwić półbezkontaktowe wymeldowanie. W przyszłości jednak istnieje nadzieja, że technologia ta może pozwolić klientom na płacenie za posiłki w hotelowej restauracji po prostu przechodząc przez wyjście.

rozpoznawanie twarzy


7. Rzeczywistość rozszerzona (AR)

Rzeczywistość rozszerzona jest podobna do rzeczywistości wirtualnej, ale polega na rozszerzeniu rzeczywistego otoczenia osoby, a nie na jego zastąpieniu. Jedną z głównych zalet tego trendu technologicznego jest to, że jest on tańszy niż VR, a użytkownicy potrzebują jedynie smartfona lub tabletu z dostępem do Internetu.

Dzięki graficznym nakładkom, osoby z branży turystycznej mogą znacznie zwiększyć doświadczenie klientów, dostarczając im cennych informacji lub nawet czystej rozrywki. Przykładowo, aplikacje mogą pozwolić na wzbogacenie zdjęć poprzez zastosowanie filtrów i efektów. Szczegóły dotyczące lokalnych miejsc mogą być również wyświetlane w momencie, gdy klient skieruje na nie swój smartfon, dostarczając informacji dokładnie w tym momencie, w którym są one najbardziej istotne.


8. Sztuczna inteligencja (AI)

Poza robotami, sztuczna inteligencja jest wykorzystywana również w inny sposób. Być może najbardziej oczywistym zastosowaniem w branży turystycznej jest obsługa klienta - chatboty posiadają zdolność do szybkiego reagowania na problemy lub zapytania. Jest również w stanie stale uczyć się na podstawie interakcji z klientami.

grafika dekoracyjna

Ponadto hotele i inne firmy działające w branży turystycznej mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję do dokładnego i ciągłego sortowania danych. Będzie ona w stanie wyciągnąć wnioski na temat wyników biznesowych lub trendów związanych z zadowoleniem klientów, a nawet inteligentnie zarządzać zapasami.


9. Big Data

W nowoczesnym zarządzaniu turystyką, big data jest faktem, a prawie wszystkie firmy, które odnoszą sukcesy, stosują własne techniki zbierania danych. Jednym z największych zastosowań tych danych jest poprawa personalizacji, przy czym firmy turystyczne wykorzystują zebrane informacje do wprowadzania konkretnych zmian w swoich ofertach.

pendrive

Innym cennym zastosowaniem danych jest analiza bieżących wyników biznesowych. W szczególności właściciele hoteli mogą wykorzystywać big data do celów zarządzania przychodami, wykorzystując historyczne wskaźniki obłożenia i inne trendy z przeszłości, aby lepiej przewidywać poziomy popytu. Kiedy popyt jest przewidywalny, strategie cenowe i promocyjne mogą być również zoptymalizowane.


<><><><><><><><><><><><><>


Turystów mogą oczarować nowe technologie, jednak istnieje debata, czy turyści mogą mentalnie, fizycznie i kulturowo nadążać za tempem rozwoju technologicznego w sposób, który działa na ich prawdziwą korzyść. Obecna pandemia COVID-19 zwiększa szybkość rozwoju i często niekwestionowaną akceptację technologii (Gretzel i in. 2020). Trzeba jednak pamiętać o możliwych konsekwencjach wpływu nowych technologii, są to np. przeciążenie informacyjne, dehumanizacja i depersonalizacja doświadczeń turystycznych, a ostatecznie zniszczenie wartości doświadczeń turystycznych (Dinçer i in. 2020). 

Chociaż technologia w turystyce nie ma na celu zastąpienia interakcji międzyludzkich, przyjęcie niektórych z najnowszych trendów technologicznych w branży chociażby hotelarskiej może uwolnić personel, aby zapewnić gościom bardziej spersonalizowaną uwagę. Niektórzy klienci będą wymagać najnowszych technologii, zwłaszcza milenialsi i pokolenie Z, ale wiele osób nadal będzie chciało tradycyjnych doświadczeń z większym kontaktem z ludźmi. Chodzi o to, aby zdecydować, która technologia sprawdzi się w organizacji i da klientom obie opcje, jeśli będzie to możliwe. 


Źródła:  

  1. Bilnicka A., Przemysł 4.0 - dobre praktyki w branży turystycznej (s. 51-63), w: WIEDZA – GOSPODARKA – SPOŁECZEŃSTWO. PRZEMYSŁ 4.0 W PRZEDSIĘBIORSTWACH. Studium Teoretyczno - Empiryczne. Wyd. Instytut Nauk Ekonomicznych PAN. Warszawa, 2022.
  2. Dinçer FI, Bayram GE, Altunoz O. Prawa czwartej generacji i ich refleksje na temat praktyk w zakresie zasobów ludzkich w przedsiębiorstwach turystycznych. W: Aydin Ş, Dedeoglu BB, Çoban Ö., red.. Wyzwania organizacyjne w branży turystycznej. Hershey: IGI Global; 2020. s. 60–81.
  3. Gretzel U, Fuchs M, Baggio R, Hoepken W, Law R, Neidhardt J, Xiang Z. e-Tourism poza COVID-19: wezwanie do badań transformacyjnych. Inf Technol Tour. 2020; 22 (2):187-203. 
  4. https://www.shoocal.com/blog/9-most-emerging-tourism-technology-trends-in-2022
  5. https://stasher.com/blog/technology-in-the-hospitality-industry/
  6. https://www.szczecin360.com/  
Zdjęcia: Pixabay – darmowy bank zdjęć  

Komentarze

POPULARNE