Naucz się wykorzystywać flip-chart w 7 krokach!
Rysowanie na flip-charcie to silne narzędzie do przekazywania wiedzy i prezentowania skomplikowanych procesów w przystępny sposób, warto znać metody i sztuczki graficzne, które nam w tym pomogą. Więcej o samym podziale myślenia wizualnego przeczytasz we wpisie: wykorzystanie myślenia wizualnego w pracy i w biznesie.
Dzisiaj o tym jak zacząć rysować na flipcharcie i wykorzystywać rysunek w naszej pracy - oto 7 przydatnych wskazówek:
1. załóż własny zasobnik rysunkowy[TM]
Musi być indywidualny, adekwatny do Twojego zawodu - co to znaczy? Pomyśl o czym najczęściej mówisz/ co prezentujesz/ i zacznij szukać inspiracji - rysunków, prostych grafik np. w internecie, zacznij przerysowywać je do swojego zasobnika (to może być mały notes), z czasem kolekcja stanie się coraz większa i będzie w czym wybierać. Nie zapomnij o różnego rodzaju ramkach, liniach, kreskach, kształtach i ludzikach :D
Mój zasobnik:
![]() |
Ramki, kreski i linie |
![]() |
Prosta grafika wzmacniająca treść |
Czy muszę mieć swój styl?
Zawsze warto mieć swój styl, charakterystyczną kreskę itd., ale nie
jest to konieczne do dobrego prezentowania treści poprzez grafikę.
Generalnie zasada jest taka: im prościej tym lepiej, możesz inspirować się innymi.
Czy muszę umieć ładnie rysować?
Nie musisz, a prostej grafiki możesz się zwyczajnie nauczyć,
paradoksalnie duże umiejętności/zdolności mogłyby się nie sprawdzić,
ponieważ zbytnia dbałość o szczegóły i estetykę może przysłonić sam
przekaz i sprawić, że rysunki będą nieczytelne. Znasz już zasadę: im
prościej tym lepiej.
2. Używaj max. 4 kolorów.
W przeciwnym razie, można włączyć flip-chart do kolorowej tęczy, z której będzie dość trudno wyciągnąć informacje. Oczy mogą się szybko zmęczyć takim efektem.
![]() |
Użycie kilku kolorów na jednej przestrzeni |
3. Wykorzystaj granice.
Granice wyraźnie ograniczają obszar roboczy flip-charta i w ten sposób tworzone są marginesy od krawędzi papieru. Aby uczynić go bardziej atrakcyjnym, można dodać trochę cienia rzucanego przez kontury (szare), ale nie jest to konieczne.
![]() |
Przykład ograniczenia przestrzeni do pisania |
4. Pisz max 9 linijek tekstu na flip-chart.
Nasza
pamięć krótkotrwała i tak nie zapamięta więcej, więc nie ma sensu się
męczyć. Możesz bawić się wielkością liter, rodzajem czcionki itd.
5. Wyróżniaj nagłówek.
Nagłówek można zobaczyć z daleka i nie jest stracony w tle tekstu na flipcharcie. Użyj oddzielnego bloku (np. kolorowe kartki A4) z obramowaniami dla niego.
6. Użyj języka wizualnego i metafor, aby wyrazić swoje pomysły.
Flip-charty są zapamiętywane znacznie lepiej niż wykresy. Są one "przyjazne dla mózgu". Nawet jeśli chcesz umieścić kilka pomysłów swojego zespołu na papierze - pomyśl o metaforze, którą można by wykorzystać.
![]() |
Metafora komunikacji |
7. Praktykuj.
Oczywista prawda.... Aby stworzyć skuteczne flip-charty nie trzeba dużo talentu artystycznego. Próbuj nowych podejść i popełniaj błędy tak często, jak to możliwe. Znajdź ciekawe rozwiązania w książkach, blogach. I wkrótce rysowanie flip-chartów przyniesie Ci prawdziwą i trwałą przyjemność.
Pozytywny wpis i praktyczne wskazówki. Odpowiadasz na najczęstsze pytania i wątpliwości jakie mogą się pojawić - pojawiają. Do tego wpis w pozytywnym i radosnym klimacie.
OdpowiedzUsuńBardzo to fajne. Również jestem zdania, że takie właśnie obrazowe, metaforyczne, skrótowe przekazanie treści jest o wiele bardziej skuteczne, niż długi, rozbudowany tekst. Niejako "zmusza" do myślenia i dzięki temu lepiej się zapamiętuje. Sama tak właśnie robię swoje notatki. A teraz, idąc za Twoją radą będę tworzyć swój własny styl, bo na razie nie przywiązywałam do tego uwagi. Widzę jednak, że warto :-)
OdpowiedzUsuńHmmm, ciekawe. Chyba powinnam zacząć coś z tym działać ;)
OdpowiedzUsuńŻe ja wcześniej na to nie wpadłam:)