Naucz się wykorzystywać flip-chart w 7 krokach!


Rysowanie na flip-charcie to silne narzędzie do przekazywania wiedzy i prezentowania skomplikowanych procesów w przystępny sposób, warto znać metody i sztuczki graficzne, które nam w tym pomogą. Więcej o samym podziale myślenia wizualnego przeczytasz we wpisie: wykorzystanie myślenia wizualnego w pracy i w biznesie.

Dzisiaj o tym jak zacząć rysować na flipcharcie i wykorzystywać rysunek w naszej pracy - oto 7 przydatnych wskazówek:

1. załóż własny zasobnik rysunkowy[TM] 

Musi być indywidualny, adekwatny do Twojego zawodu - co to znaczy? Pomyśl o czym najczęściej mówisz/ co prezentujesz/ i zacznij szukać inspiracji - rysunków, prostych grafik np. w internecie, zacznij przerysowywać je do swojego zasobnika (to może być mały notes), z czasem kolekcja stanie się coraz większa i będzie w czym wybierać. Nie zapomnij o różnego rodzaju ramkach, liniach, kreskach, kształtach i ludzikach :D

 Mój zasobnik:
kreski i ramki
Ramki, kreski i linie
 
Wkomponowanie napisów w prostą grafikę

Prosta grafika wzmacniająca treść


Czy muszę mieć swój styl? Zawsze warto mieć swój styl, charakterystyczną kreskę itd., ale nie jest to konieczne do dobrego prezentowania treści poprzez grafikę. Generalnie zasada jest taka: im prościej tym lepiej, możesz inspirować się innymi.

Czy muszę umieć ładnie rysować? Nie musisz, a prostej grafiki możesz się zwyczajnie nauczyć, paradoksalnie duże umiejętności/zdolności mogłyby się nie sprawdzić, ponieważ zbytnia dbałość o szczegóły i estetykę może przysłonić sam przekaz i sprawić, że rysunki będą nieczytelne. Znasz już zasadę: im prościej tym lepiej.

2. Używaj max. 4 kolorów.

W przeciwnym razie, można włączyć flip-chart do kolorowej tęczy, z której będzie dość trudno wyciągnąć informacje. Oczy mogą się szybko zmęczyć takim efektem.

Użycie kilku kolorów na jednej przestrzeni

3. Wykorzystaj granice.

Granice wyraźnie ograniczają obszar roboczy flip-charta i w ten sposób tworzone są marginesy od krawędzi papieru. Aby uczynić go bardziej atrakcyjnym, można dodać trochę cienia rzucanego przez kontury (szare), ale nie jest to konieczne. 

Przykład ograniczenia przestrzeni do pisania

4. Pisz max 9 linijek tekstu na flip-chart.

Nasza pamięć krótkotrwała i tak nie zapamięta więcej, więc nie ma sensu się męczyć. Możesz bawić się wielkością liter, rodzajem czcionki itd.


5. Wyróżniaj nagłówek.

Nagłówek można zobaczyć z daleka i nie jest stracony w tle tekstu na flipcharcie. Użyj oddzielnego bloku (np. kolorowe kartki A4) z obramowaniami dla niego.


6. Użyj języka wizualnego i metafor, aby wyrazić swoje pomysły.

Flip-charty są zapamiętywane znacznie lepiej niż wykresy. Są one "przyjazne dla mózgu". Nawet jeśli chcesz umieścić kilka pomysłów swojego zespołu na papierze - pomyśl o metaforze, którą można by wykorzystać.

 
Metafora komunikacji

7. Praktykuj.

Oczywista prawda.... Aby stworzyć skuteczne flip-charty nie trzeba dużo talentu artystycznego. Próbuj nowych podejść i popełniaj błędy tak często, jak to możliwe. Znajdź ciekawe rozwiązania w książkach, blogach. I wkrótce rysowanie flip-chartów przyniesie Ci prawdziwą i trwałą przyjemność.


 Podsumowując przemyśl co chcesz przekazać innym w prezentacji wizualnej, przygotuj wcześniej rysunki jakie chcesz wykorzystać (możesz kilka razy je narysować, żeby dojść do wprawy). Używaj strzałek i punktorów, nie zapomnij wyróżnić najważniejszych haseł lub nagłówków. I na koniec wzbogacamy rysunki o kolor lub cienie. 

Jeśli zastanawiasz się jakich narzędzi użyć (flamastry, pastele) koniecznie przeczytaj: wykorzystanie myślenia wizualnego w pracy i w biznesie.

Zostawcie komentarz z informacja jak Wam idzie nauka i w jakiej branży działacie, jeśli chcecie podzielić się postępami z innymi, zachęcam do odwiedzenia grupy Happiness Manager Polska Na facebooku.

Komentarze

 1. Pozytywny wpis i praktyczne wskazówki. Odpowiadasz na najczęstsze pytania i wątpliwości jakie mogą się pojawić - pojawiają. Do tego wpis w pozytywnym i radosnym klimacie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo to fajne. Również jestem zdania, że takie właśnie obrazowe, metaforyczne, skrótowe przekazanie treści jest o wiele bardziej skuteczne, niż długi, rozbudowany tekst. Niejako "zmusza" do myślenia i dzięki temu lepiej się zapamiętuje. Sama tak właśnie robię swoje notatki. A teraz, idąc za Twoją radą będę tworzyć swój własny styl, bo na razie nie przywiązywałam do tego uwagi. Widzę jednak, że warto :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmmm, ciekawe. Chyba powinnam zacząć coś z tym działać ;)

  Że ja wcześniej na to nie wpadłam:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

POPULARNE